Az első diákmunkán szerzett tapasztalatok meghatározóak lehetnek a fiatalok számára, hiszen ez az első lépés a munka világába. Azonban sokan elkövetnek olyan hibákat, amelyek könnyen elkerülhetők lennének megfelelő felkészüléssel és tudatossággal. Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és a megelőzésükhöz szükséges tippeket.
Az egyik leggyakoribb hiba, hogy a diákok nem készülnek fel megfelelően az állásinterjúra. Gyakran hiányos az önéletrajzuk, nem tudják pontosan megfogalmazni, miért szeretnének az adott munkakörben dolgozni, vagy nem tájékozódnak előre a cégről. Ahhoz, hogy jó benyomást keltsenek, fontos, hogy legyen egy jól megírt, rendezett önéletrajzuk, amely tartalmazza az elérhetőségeiket, a tanulmányaikat, esetleges korábbi tapasztalataikat és azokat a készségeket, amelyek relevánsak lehetnek a pozíció szempontjából. Az interjúra való felkészülés során érdemes átgondolni a lehetséges kérdéseket és válaszokat, valamint utánanézni a cég profiljának és tevékenységeinek. Ha munkaerő-kölcsönző céghez jelentkezünk, nem közvetlenül egy céges hirdetésre, a fenti lépéseket akkor is érdemes betartani.
A másik gyakori hiba a pontosság és megbízhatóság hiánya. Az első munkahelyen különösen fontos, hogy a diákok időben érkezzenek, betartsák a munkaidőt, és precízen végezzék el a rájuk bízott feladatokat. Az esetleges késések, mulasztások vagy pontatlanságok rossz fényt vethetnek rájuk, és csökkenthetik annak esélyét, hogy hosszabb távon is számítsanak rájuk. A megbízhatóság megmutatkozik abban is, ha a diákok előre szólnak, ha nem tudnak részt venni a munkában, és igyekeznek helyettesítőt találni maguk helyett.
Az új munkavállalók között gyakori hiba, hogy nem mernek kérdezni, ha nem értenek valamit. Sok diák fél attól, hogy butaságnak tűnik, ha kérdez, pedig a munkahelyek általában jobban értékelik a proaktivitást, mint a hibákból fakadó problémákat. Fontos, hogy a diákok bátran forduljanak a feletteseikhez vagy tapasztaltabb kollégáikhoz, ha bizonytalanok valamiben, hiszen ez segít elkerülni a félreértéseket és hibákat.
Az első diákmunkán gyakran előfordul, hogy a fiatalok nem kezelik megfelelően a visszajelzéseket. Sok diák nehezen fogadja a kritikát, különösen, ha az építő jellegű. A munkahelyeken azonban a visszajelzés célja nem a bántás, hanem a fejlődés elősegítése. Érdemes nyitottan és pozitívan állni a kritikához, tanulni belőle, és megkérdezni, hogyan lehetne még jobban elvégezni a feladatokat.
A kommunikáció hiánya szintén problémát okozhat az első munkahelyen. A diákoknak fontos megtanulniuk, hogyan kell világosan és egyértelműen kommunikálniuk a kollégáikkal és feletteseikkel. Ez magában foglalja azt is, hogy időben jelezzék, ha valamilyen probléma merül fel, ha nem tudják teljesíteni a feladatukat, vagy ha segítségre van szükségük.
A munkahelyi etikett figyelmen kívül hagyása is gyakori hiba. A diákoknak érdemes megtanulniuk, hogyan illeszkedjenek be a munkahelyi környezetbe, és tiszteletben tartaniuk a szabályokat és szokásokat. Például fontos a megfelelő öltözködés, a munkahelyi eszközök rendeltetésszerű használata és a kollégákkal való tiszteletteljes bánásmód.
Végül, de nem utolsósorban, az első diákmunkán elkövetett hiba lehet a túlzott elvárások kialakítása. Sok diák azt gondolja, hogy azonnal felelősségteljes és jól fizető feladatokat kap, azonban a legtöbb munkahelyen először kisegítő vagy alapfeladatokkal kezdhetik. Fontos, hogy türelmesek legyenek, és értékeljék a kisebb feladatokat is, hiszen ezek is hozzájárulnak a tapasztalatszerzéshez és a fejlődéshez.